Zamyslenie v prvom marcovom týždni

Nielen z chleba žije človek, ale z každého slova, ktoré vychádza z Božích úst.
(Mt 4, 4)
Stretávame sa opäť po jarných prázdninách. Minulý týždeň, popolcovou stredou, sme znakom popola začali tohtoročné obdobie pôstu. Čo to pre nás znamená? Je to milostivý čas na hlboké spoznávanie svojej duše. Preverujeme si svoje schopnosti, ako dokážeme odolávať pokušeniam. Sú to základné skúšky života, v ktorých je potrebné sa rozhodovať medzi prijatím alebo odmietnutím Božieho slova. Adam s Evou sa tiež rozhodli, ale zabudli na Božie slovo, respektíve porušili Boží príkaz. Je tu Ježiš - Boží Syn, pôvodca nového života. Duch ho vyviedol na púšť a diabol ho pokúša. V prvom pokúšaní diablom bol Ježiš pozvaný urobiť z kameňov chleby. Materiálne skutočnosti sú potrebné, nie sú však absolútne. Človek žije zo slova, ktoré vychádza z Božích úst, tak znela odpoveď na prvé pokúšanie. Druhýkrát bol vyzvaný vrhnúť sa z vrcholu chrámu, aby ho anjeli zachránili. Tu chcel diabol narušiť vzťah s Bohom. Ježiš nepodľahol a nepožiadal svojho Otca o dôkaz lásky. My niekedy žiadame od Boha tieto dôkazy lásky, zvlášť vo veľmi ťažkých životných situáciách, aby nás zázrakom zbavil trápenia. Máme však prosiť o svetlo a potrebnú silu zvládnuť tieto nie ľahké skúšky v našich životoch. V tretej skúške diabol ponúka Ježišovi všetko, ak sa mu bude klaňať. Kto z nás nadobudol postavenie, vzdelanie, či dostal moc, môže pomôcť druhým. Bohatí môžu pomôcť chudobným. Nezneužiť moc na ovládnutie slabších. Veď sám Ježiš sa stal sluhom, nikdy sa nevyvyšoval, počúval vždy Otcove slová.
To ponúka Boh aj nám. Tieto tri Ježišove postoje nám poukazujú na vzťah k bratom, sestrám a k pozemským veciam.
Deti, kto z vás chodí na lekárske prehliadky? Každý z vás iste nejakú už absolvoval u detského pediatra alebo v stomatologickej ambulancii. Staráme sa s pravidelnosťou o svoje telo. Obdobie pôstu je preventívnou starostlivosťou zasa o našu dušu. Potrebujeme spoznať hriech, svoje slabosti a zlyhávania. Keď necháme maličký hriech bujnieť, prerastie na veľký a s tým sa už veľmi ťažko pracuje. Treba veľa námahy a Božej milosti na jeho odstránenie. Každý hriech vykoreníme lepšie v jeho zárodku. Nechajme sa viesť Božím slovom a milosťou poznania. K tomu nech nám je Ježiš príkladom. Každým aktom premenenia sa pri svätej omši a prijatím tela Kristovho sa mu pripodobňujeme.
Pane Ježišu, prosíme Ťa, stvor v nás srdcia čisté a vo vnútri obnov ducha pevného.
Pane Ježišu, prosíme Ťa, navráť radosť z tvojej spásy a posilni nás duchom veľkej ochoty.
Ďakujeme Ti, Pane Ježišu, že máš s nami nekonečnú trpezlivosť.

home_1_38.jpg

Wednesday the 24th - Copyright CZŠ R. Zaymusa & jtm 2012-2014. Thanks to Joomla 2.5 templates by FTS