Prvé februárové pondelkové zamyslenie

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Vy ste soľ zeme. Vy ste svetlo sveta. (Mt5,13- 14)
Dnešné ráno začneme rozprávkou o kráľovi, ktorý mal tri dcéry a chcel vedieť, ako ho ľúbia, a tak sa ich postupne pýtal.
Nuž, dcéra moja najstaršia, povedz najprv ty, ako ľúbiš svojho otca?
Ech, otec môj, milší ste mi nad zlato, – odpovedala najstaršia dcéra a pekne otcovi ruku pobozkala.
No dobre, a ty, dcéra prostredná, akože ty ľúbiš svojho otca? – obrátil sa k prostrednej dcére.
Jaj, otec môj sladký, ja vás ľúbim ako svoj vienok zelený! – riekla stredná a okolo otca sa ovíjala.
No dobre, a ty, dcéra najmladšia, akože ma ty ľúbiš? – opýtal sa kráľ najmladšej, ktorú volali Maruška.
Ja, tatuško, vás ľúbim ako soľ! – odpovedala Maruška a sladko na otca pozrela.
Ech, ty naničhodnica, ty otca väčšmi neľúbiš ako soľ? – rozkríkli sa na ňu staršie sestry.
Ako soľ! – prisvedčila Maruška úprimne a ešte milšie pozrela na otca. Ale kráľ sa na dcéru náramne rozhneval, že ho má len tak rada ako soľ, takú obyčajnú, márnu vec, ktorú každý má, a nikto o ňu nedbá.
Také boli odpovede princezien. My vieme, že soľ je ochucovadlom a v spojení s ňou získava jedlo lepšiu chuť. Použitím ju nevidíme, ale jej prítomnosť cítime v samotnom

jedle. Podobne je to so svetlom, nevieme ho obdivovať, ale vďaka nemu vidíme svet a jasáme nad krásou vecí ožiarených jeho lúčmi. Ježiš nám dáva moc byť soľou lásky vo svete a ustanovuje nás za svetlo pre svet, ktorý stráca orientáciu a prehliada Božiu krásu. Tak môžeme aj my rozdávať lásku, nebude ju vidieť, ale určite ju budú cítiť tí, ktorým ju odovzdáme. Taký dobrý je Pán, je pre nás neprekonateľným darom šťastia. Soľ Božej lásky a svetlo jeho svätosti nech napĺňajú naše duše.
Pane Ježišu, prosíme Ťa, pomáhaj nám, aby sme chápali, že máme byť soľou zeme a svetlom sveta. Je dokonalejšie svietiť ako svetlo len vidieť.
Pane Ježišu, prosíme Ťa za našich siedmakov a ich inštruktoro,v sprevádzaj ich na lyžiarskom zájazde, aby spoločne prežili požehnaný čas v prírode.
Ďakujeme Ti, Pane Ježišu, ty si pravým svetlom, ktoré nám svieti v temnotách hriechu.

Thursday the 28th - Copyright CZŠ R. Zaymusa & jtm 2012-2014. Thanks to Joomla 2.5 templates by FTS